Eiropas Komisijas ziņojumā augsti novērtētas Latvijas tieslietu reformas

0
2002
Jānis Bordāns. Foto: Evija Trifanova/ LETA

Rīga, 30.okt., LETA. Eiropas Komisija (EK) savā ziņojumā par tiesiskumu Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs atzinīgi novērtējusi Latvijas tieslietu sistēmas reformas, aģentūrai LETA uzsvēra Tieslietu ministrijā.

EK savā ziņojumā esot norādījusi, ka Latvijas tiesu sistēmas kvalitāte un efektivitāte tiekot pastāvīga uzlabota. Tāpat komisija pozitīvi novērtējusi tiesu darbinieku apmācības pasākumus.

Ziņojumā tiek minēts, ka informācijas un komunikācijas sistēma, ko izmanto tiesās un prokuratūrā, ir augstā līmenī un veiksmīgi tiekot attīstīta.

Vērtējot jauno tiesnešu un ģenerālprokurora atlasi, kā arī tiesu priekšsēdētāju iecelšanas kārtību, EK norādot, ka jaunā kārtība nostiprinājusi sistēmas neatkarību.

Kā uzsver TM, pēdējos gados Latvija ir pieņēmusi vairākas tiesību aktu reformas, kuru mērķis bija stiprināt pretkorupcijas regulējuma efektivitāti, kā arī tika grozīti krimināltiesību akti, lai lai normas par noziedzīgiem nodarījumiem, kas saistīti ar dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, kukuļošanu un tirgošanos ar ietekmi, saskaņotu ar starptautiskajiem standartiem.

TM norādīja, ka tiesiskuma situācijai Latvijā veltītajā ziņojuma sadaļā EK īpaši pozitīvi vērtē Latvijas tiesu digitalizācijas līmeni, kas ir viens no augstākajiem visā ES.

Šodienas Saeimas komisijas sēdē TM parlamentārais sekretārs Andris Vītols pauda gandarījumu par augsto Latvijas novērtējumu, īpaši izceļot ieviestās izmaiņas ģenerālprokurora amata kandidātu atlases kārtībā, kuras paredz, ka atlases process tagad ir balstīts uz atklāta konkursa principu, un tieši tas sniedz iespēju izvēlēties vispiemērotāko un profesionālāko amata kandidātu.

TM rosinātie likuma “Par tiesu varu” un Prokuratūras likuma grozījumi stājās spēkā 2020.gada martā, un tie mainīja ģenerālprokurora amata kandidāta izraudzīšanās kārtību. Ģenerālprokuroru tagad ieceļ Saeima pēc Tieslietu padomes priekšlikuma.

2020.gada jūnijā Tieslietu padome pirmo reizi izmantoja savas jaunās pilnvaras izvērtēt un atlasīt ģenerālprokurora amata kandidātu Juri Stukānu, kuru vēlāk iecēla Saeima.

  • Kristaps Ūgainis, LETA

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit