Saeimā pieņemts jaunais akciju opciju regulējums, dodot vilkmi jaunuzņēmumu attīstībai

0
3757
Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas priekšsēdētājs, deputāts Reinis Znotiņš Foto: Ernests Dinka, Saeima

Saeima šodien galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus likumos, kas paredz sakārtot akciju opciju piešķiršanu darbiniekiem Latvijā. Paredzams, ka šie grozījumi stāsies spēkā jau nākamā gada janvāra sākumā, dodot vilkmi jaunuzņēmumu ekosistēmas attīstībai Latvijā.

Akciju opcijas sniedz iespēju darbiniekiem iegūt uzņēmuma kapitāldaļas par nomināla cenu vai bez maksas pēc noteiktā laika perioda neatkarīgi no uzņēmuma kapitāla daļu tā brīža patiesās vērtības. Akciju opciju piešķiršana ir bonusu izmaksāšanas sistēma, kas ļauj uzņēmumiem piesaistīt sev svarīgus darbiniekus uz vairākiem gadiem.

“Mēs gribam mainīt veidu, kā skatāmies uz uzņēmējdarbību. Gribam īstenot tādu pieredzi, kas jau ir citur pasaulē, kur kapitāls tiek izdalīts darbiniekiem, lai veicinātu viņu ieinteresētību un piesaistītu augsti kvalificētus speciālistus uzņēmumiem ar augstu attīstības potenciālu,” uzsver regulējuma iniciators, 13. Saeimas deputāts Reinis Znotiņš.

Reinis Znotiņš: “Šī jau ir otrā iniciatīva salīdzinoši īsā laikā, ko ir izdevies realizēt tieši jaunuzņēmumu vides uzlabošanai Latvijā. Iepriekšējais regulējums šīs nozares atbalstam bija ļoti smagnējs un liedza atbalstam kvalificēties daudziem uzņēmumiem. Pēc šo grozījumu veikšanas mēs sagaidām jaunuzņēmumu izaugsmes vilni Latvijā.”

Akciju opcijas veicinās jaunuzņēmumu uzplaukšanu un sniegs labumu Latvijas ekonomikai. Veiksmīgi jaunuzņēmumi ātri kļūs par preču un pakalpojumu milžiem, kas spēs piesaistīt investorus ieguldīt miljoniem eiro kapitālu – naudu, kas nonāks lielākoties darba algās. Šis regulējums palīdzēs Latvijai straujāk un veiksmīgāk atgūties no COVID19 izraisītās krīzes un ļaus noturēt augsti kvalificētus speciālistus Latvijā.

Šis atalgojuma instruments ir svarīgs rīks vienlīdzības uzlabošanai mūsu ekonomikā. Akciju opciju būtība ir iespēja īpašniekiem dalīties ar uzņēmuma kapitāla daļām ar plašāku vadības komandu, ko Latvijā līdz šim reti kurš finansiāli bagāts uzņēmējs ir darījis. Jaunuzņēmumu ekosistēmā ir iespējams arī saredzēt tendenci, kur veiksminieki arī tālāk daļu no iegūtā kapitāla iegulda jaunuzņēmumos, dibinot nākamo uzņēmumu vai arī kā eņģeļu investori.

R. Znotiņš: “Gribu pateikt īpašu paldies visiem, kas iesaistījās ar savu brīvprātīgo darbu – Latvijas Startup asociācijai, Riska kapitāla asociācijai, Cobalt advokātu birojam, Andrim Kariņam-Bērziņam un arī citiem startup entuziastiem, kuri ieguldīja daudz sava laika šī likumprojekta tapšanā. Paldies arī Saeimas IT un inovatīvas uzņēmējdarbības apakškomisijai.”

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit