OIK vidējais maksājums nākamgad samazināsies par 22,8%

0
1947

Rīga, 30.nov., LETA. Obligātā iepirkuma komponentes (OIK) vidējais maksājums nākamajā gadā samazināsies par 22,8% un būs 17,51 eiro par megavatstundu (MWh), liecina Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis” publiskotā informācija.

SPRK ceturtdien, 26.novembrī, apstiprinājusi AS “Enerģijas publiskais tirgotājs” iesniegto OIK pieteikumu no 2021.gada 1.janvāra un tam pievienoto OIK aprēķinu un pamatojuma dokumentus.

“Enerģijas publiskais tirgotājs” OIK aprēķinā ir iekļāvis tādu valsts budžeta dotācijas apmēru, kas nodrošina kopējo obligātā iepirkuma un jaudas komponentes vidējo vērtību 2021.gadā 17,51 eiro apmērā par MWh jeb 0,01751 eiro par kilovatstundu (kWh), kamēr 2020.gadā OIK vidējā vērtība ir 22,68 eiro par MWh jeb 0,02268 eiro par kWh.

“Šo izmaiņu rezultātā lietotājiem no nākamā gada februāra ir gaidāmi zemāki elektroenerģijas rēķini. Vidēji mājsaimniecībai ar 100 kWh elektroenerģijas patēriņu rēķins samazināsies par 4% jeb 0,65 eiro, pie 200 kWh patēriņa – par 4% jeb 1,32 eiro, bet pie 300 kWh patēriņa – jau par 5% jeb 1,97 eiro,” skaidroja SPRK Enerģētikas departamenta tarifu un infrastruktūras nodaļas vadītājs Viesturs Kadiķis.

SPRK padome nolēmusi apstiprināt OIK, kas kompensē publiskajam tirgotājam radītās papildu izmaksas, iepērkot elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros no ražotājiem, kuri elektroenerģiju ražo koģenerācijas stacijās, kā kurināmo izmantojot dabasgāzi, 0,00098 eiro apmērā par kWh, kā arī OIK, kas kompensē publiskajam tirgotājam radītās papildu izmaksas, iepērkot elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros no ražotājiem, kuri elektroenerģiju ražo elektrostacijās, izmantojot atjaunojamos energoresursus, 0,00834 eiro apmērā par kWh.

Tādējādi kopējā OIK, ko maksā atbilstoši patēriņam, no nākamā gada 1.janvāra būs 0,00932 eiro par kWh līdzšinējo 0,01476 eiro par kWh vietā. Savukārt jaudas komponentes, ko maksā par uzstādīto elektrisko jaudu, kopš 2018.gada saglabājusies nemainīga.

SPRK norādīja, ka iepirktās elektroenerģijas izmaksas virs tirgus cenas no dabasgāzes koģenerācijas stacijām ir plānotas būtiski zemākas, pateicoties apmēra un iepirkuma cenas kritumam. Tādējādi nākamgad OIK no dabasgāzes koģenerācijas stacijām ir samazinājusies par 86%.

Atbilstoši Ministru kabineta 2020.gada 12.oktobra rīkojumam par konceptuālo ziņojumu “Kompleksi pasākumi OIK problemātikas risināšanai un elektroenerģijas tirgus attīstībai” 2021.gadā ir atbalstīta kopējā obligātā iepirkuma un jaudas komponentes vidējā vērtība 17,51 eiro apmērā par MWh.

Paredzēts, ka 2022.gadā OIK ar dotāciju būs 16,38 eiro par MWh, bet 2023.gadā – 13,25 eiro par MWh.

OIK samazināšanas scenārijs paredz novirzīt “Latvenergo” koncerna dividendes OIK mazināšanai un pārējām valsts budžeta vajadzībām.

Obligātais iepirkums ir valsts noteikts atbalsta mehānisms elektroenerģijas ražotājiem, kas elektroenerģiju ražo no atjaunojamiem energoresursiem. Elektroenerģijas tirgus likumā noteiktos publiskā tirgotāja pienākumus pilda “Enerģijas publiskais tirgotājs”.

“Enerģijas publiskais tirgotājs” obligātā iepirkuma izmaksas sedz visi elektroenerģijas galalietotāji atkarībā no elektroenerģijas patēriņa. Savukārt izmaksas, ko veido maksa par uzstādīto elektrisko jaudu, sedz visi Latvijas elektroenerģijas galalietotāji atbilstoši lietotāja pieslēguma veidam.

SPRK realizē sabiedrisko pakalpojumu regulēšanu enerģētikas, elektronisko sakaru, pasta, sadzīves atkritumu apsaimniekošanas un ūdenssaimniecības nozarēs.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit