JKP: Diskusijas par LMT un Lattelecom nākotni nedrīkst būt slepenas

0
1680

Jautājumi par uzņēmumu „Lattelecom” un „Latvijas Mobilais telefons” (LMT) apvienošanu vai to kapitāla daļu pārdošanu nedrīkst tikt izlemti slepenībā – tā ir stingra un nelokāma Jaunās konservatīvās partijas pārliecība.
Ar nožēlu jāatzīst, ka līdz šim Latvijas sabiedrība netiek pietiekami labi un detalizēti informēta nedz par atsevišķiem uzņēmumu apvienošanai veltīto sarunu posmiem, nedz par no valsts budžeta apmaksātajiem ekspertu atzinumiem, nedz par slepenībā pieņemtajiem darba grupu lēmumiem. Tas vieš bažas, ka abu uzņēmumu reorganizācija, iespējams, pat īpašnieku maiņa, neatbildīs ne valsts, ne sabiedrības interesēm. Diskusijas par abu uzņēmumu tālāko pārvaldību un piederību nav pietiekami atklātas, un šāda demokrātiskā sabiedrībā neiederīga prakse turpmāk vairs nedrīkst tikt pieļauta.
Latvijas iedzīvotājiem, kurus pastarpināti varam uzskatīt arī par šo divu daļēji valstij piederošo uzņēmumu īpašniekiem, ir tiesības pieprasīt, lai sarunas, kuras valdība risina ar otra uzņēmuma akcionāra „Telia Company” pārstāvjiem, tiktu plaši un daudzpusīgi atspoguļotas masu medijos.
„Lattelecom” un LMT ir vieni no pelnošākajiem, veiksmīgākajiem un efektīvākajiem Latvijas uzņēmumiem, kas nodokļu un dividenžu veidā ik gadu valsts budžetā ienes desmitiem miljonus eiro. Ir pierādījies, ka tie sekmīgi spēj darboties strādājot atsevišķi, dažās jomās pat nodrošinot veselīgu savstarpēju konkurenci, kas ir īpaši svarīgi patērētājiem.
Loģiskus argumentus par labu abu uzņēmumu apvienošanai un privatizācijai atrast ir grūti. Ja tādi ir, tad ar tiem ir jāiepazīstina visa sabiedrība, nodrošinot tās iesaistīšanos abu uzņēmumu nākotnes izlemšanā. Iespējams pat, sarīkojot tautas nobalsošanu.
Ja valdība plāno abus uzņēmumus apvienot vai privatizēt, tad sabiedrībai būtu jādara zināmi, tie apsvērumi, kāpēc šādu lēmumu nepieņēma iepriekšējās valdības, un jādara zināms, kāpēc šāds lēmums jāpieņem tagad. Tāpat jādara zināmas visas vienošanās nianses un jārosina plašas un publiskas ekspertu diskusijas, informējot par to gaitu un secinājumiem ikvienu interesentu.
Jebkurā gadījumā situācija, kad radikālus lēmumus saistībā ar uzņēmumu īpašumtiesību maiņu, gatavojas pieņemt nepopulāra valdība gadu pirms Saeimas vēlēšanām, ir vērtējama vien, kā simtiem miljonus vērta saimnieciski politiska afēra – valsts izzagšana līdz šim nebijušos apmēros.
Katram noziegumam neizbēgami seko sods. Par to aicinām aizdomāties arī Latvijas Ministru kabineta pārstāvjus, kas otrdien 8. augustā atgriezīsies pie „Lattelecom” un LMT apvienošanas jautājumu izskatīšanas, balstoties uz pētījumiem un dokumentiem, ar kuriem Latvijas sabiedrība tā arī nav iepazīstināta.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit