Rīgā plānots atjaunot vēsturisko Latgales dārza nosaukumu

0
1663

25.aprīļa Rīgas domes Pieminekļu padomes sēdē tika atbalstīts biedrības “Latgolys Saeima” priekšlikums atgriezt vēsturiskā Latgales dārza nosaukumu, kas pēc 2.pasaules kara tika pārsaukts un līdz pat šodienai nesa Maskavas vārdu.

Biedrības vadītājs Guntis Rasims norāda: “Vairāku gadu garumā esam rosinājuši diskusijas par tādu Rīgas pilsētā esošo vēsturisko nosaukumu atgriešanu, kas saistīti ar Latgales vārdu un kultūridentitāti. Viens no objektiem ar šādu nosaukumu galvaspilsētā kādreiz ir bijis tieši Latgales dārzs. Šobrīd notiek kremļa varas agresija un karš Ukrainas teritorijā. Agresija, kas parāda, ka uzbrūkošajai valstij ir svešas un vienaldzīgas Eiropas nāciju kultūras vērtības. Uzskatām, ka šis ir brīdis, lai beidzot atgrieztu vēsturisko taisnīgumu un atjaunotu Latgales (vai Latgolys) vārdu Latvijas brīvvalsts laikā galvaspilsētā esošo ielu, parku un objektu nosaukumos. Šādā veidā stiprinot un paužot valstisku atbalstu Latvijas teritorijas vienotībai.”

Latgales dārza ierīkošanas darbi Rīgā sākušies 1909.gadā. Līdz 1939.gadam bija izveidoti pirmie ceļi gar Latgales (Maskavas) un Balvu ielām, kā arī ierīkots bradājamais baseins, koku un krūmu stādīšana – iestādīja 92 dažādus lapu kokus un 1578 krūmus. Darbus pārtrauca Otrais Pasaules karš un tā Latgales dārzs palika bez lielākās strūklakas pilsētā un estrādes. Pēc kara dārzu pārdēvēja par Maskavas dārzu. Arī ielai piešķīra Maskavas vārdu, kas uz to brīdi nesa Latgales ielas nosaukumu. Maskavas dārzs atrodas Maskavas un Balvu ielu stūrī. Parka platība 6,2 ha.

Rīgas domes deputāts, Kultūras komisijas līdzvadītājs Dāvis Stalts vērtē: “Man patiess prieks un gods būt vienam no tiem Pieminekļu padomes locekļiem, kas balsoja par vēsturiskā Latgales dārza nosaukuma atgriešanu Maskavas dārzam. Es ļoti ceru, ka drīz arī šo lēmumu nostiprināsim balsojot domes sēdē un, ka tam netiks likti formāli šķēršļi. Ukrainas karš dod mums iespēju saraut savas vēsturiskās saites ar Ļaunuma impēriju, tās ideoloģiju un simboliem, kā arī dot signālu mūsu sabiedrībai, ka mēs spējam nostāties pret putina “Russkij Mir” ideoloģiskajiem ieročiem, tos aizvietojot ar mūsu nacionālām vērtībām. Šis ir būtisks darbs, kas bruģē pamatu uz daudz drosmīgāku lēmumu pieņemšanu nākotnē, piemēram, Maskavas ielai atjaunojot tās vēsturisko Latgales ielas nosaukumu.”

Biedrības pārstāvji arī aicina apdomāt un realizēt piemiņas un godināšanas vietas izveidi šajā parkā, kas atgādinātu par Latgales sabiedrisko un kultūras darbinieku ieguldījumu Latvijas galvaspilsētas kultūras un valstiskās identitātes stiprināšanā un attīstībā, dažādos laika posmos.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here