Saeima atbalsta priekšlikumu bērna kopšanas periodā valstij veikt iemaksas vecāku pensijai

0
1526
www.pexels.com

Saeima ceturtdien, 10.martā, pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”. Ar tiem plānots noteikt, ka par personu, kura kopj bērnu līdz gada vai pusotra gada vecumam un saņem vecāku pabalstu un bērna kopšanas pabalstu, valsts no abu pabalstu kopsummas veic obligātās iemaksas šīs personas pensiju, bezdarba un invaliditātes apdrošināšanai. 

Pašlaik noteikts, ka iemaksas pensiju, invaliditātes un bezdarba apdrošināšanai tiek veiktas tikai no bērnu kopšanas pabalsta – 171 eiro -, neatkarīgi no personas sociālās apdrošināšanas iemaksām.

Iecerēts, ka no 2023.gada sociālās apdrošināšanas iemaksas pilnībā tiks veiktas no speciālā budžeta. No 2025.gada iemaksas par bērna kopšanas pabalsta apmēru plānots veikt no pamatbudžeta, bet par vecāku pabalsta apmēru iemaksas turpinās veikt no speciālā budžeta.

Grozījumu mērķis ir nodrošināt vienlīdzīgu attieksmi pret visām sociālās apdrošināšanas iemaksu veicēju grupām, jo esošās apdrošināšanas sistēmas rezultātā persona, kura ir izvēlējusies laist pasaulē bērnus un rūpēties par viņu audzināšanu, nākotnē saņemtu mazāku pensiju, salīdzinot ar personu, kura šādu izvēli nav izdarījusi, atzīmēts likumprojekta anotācijā.

Grozījumus parlamentā iesnieguši deputāti Krišjānis Feldmans (Konservatīvie), Juris Pūce (AP), Evita Zālīte-Grosa (Konservatīvie), Andris Skride (AP), Edmunds Teirumnieks (NA), Ilze Indriksone (NA) un Raivis Dzintars (NA)

Lai grozījumi stātos spēkā, tie Saeimai jāatbalsta vēl divos lasījumos.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit