Konservatīvie rosina vienoties par papildu aizsardzības mehānismiem dabasgāzes rezervju palielināšanai

0
1513

Rīga, 14.febr., LETA. Jaunā konservatīvā partijā (JKP) šodien valdību veidojošo partiju sanāksmē rosinās kolēģus vienoties par grozījumiem Enerģētikas likumā, tādējādi paplašinot aizsardzības mehānismus dabasgāzes rezervju palielināšanai Latvijā, aģentūra LETA noskaidroja partijā.

JKP politiķi izstrādājuši grozījumus minētajā likumā, tajā piedāvājot noteikt papildu pienākumu vienotajam dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatoram. Tam būtu jānodrošina dabasgāzes piegāžu ceļu dažādošanas infrastruktūras izveide Latvijas teritorijā un dabasgāzes krājumu pieejamība, lai ierobežotu riskus saistībā ar jaudu nepieejamību vienotās dabasgāzes pārvades ieejas-izejas sistēmas savienojumos ar trešajām valstīm.

JKP deputāti uzskata, ka trešo valstu izraisītie piegāžu riski Latvijas un Eiropas Savienības enerģijas tirgu regulējumā līdz šim ir aprobežojušies ar tehnisku pārtraukumu riskiem, kā arī nav tikusi izbūvēta pietiekami diversificēta piegāžu infrastruktūra. Tā rezultātā pēc ilgstošiem piegāžu ierobežojumiem strauju ir pieaugušas resursu cenas, apdraudot ekonomikas konkurētspēju, akcentēja partijā.

Likumprojektā ir iekļauts jauns pienākums dabasgāzes vienotajam pārvades un uzglabāšanas operatoram izveidot infrastruktūra, kas būtu nodrošināta pret šādiem piegāžu riskiem nākotnē.

Politiskajā spēkā uzsvēra, ka 2021.gadā trešās valstis strauji samazināja dabasgāzes īstermiņa tirdzniecības produktus, kā arī tranzīta apjomus pa atsevišķiem piegāžu ceļiem. Tā rezultātā strauji pieauga tirdzniecības cena dabasgāzei, kam sekoja elektroenerģijas cenu pieaugums, kāds Eiropas Savienībā, tostarp, Latvijā vēl nebija pieredzēts.

Līdz šim politikas veidotāji un regulatori paļāvās un dabasgāzes un elektroenerģijas tirgu noturību un šādi ilglaicīgi piegāžu samazinājum pat nebija apskatīti tirgus risku modeļos, uzsvēra JKP, piebilstot, ka esošā risku novērtēšanas sistēma paredzēja tikai īslaicīgus piegāžu pārtraukumus un sistēmas operatori bija sasnieguši pietiekamu spēju nodrošināt stabilitāti tirgos.

Tiesiskā regulējuma mērķis ir noteikt pienākumu dabasgāzes vienotajam pārvades un uzglabāšanas operatoram palielināt infrastruktūras drošību un noturību pret trešo valstu piegāžu riskiem.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit