Nepieciešama operatīva izmeklēšana vakcīnu iepirkuma lietā

0
1446
Foto: Edijs Pālens/LETA

Jaunie konservatīvie atzinīgi vērtē Ģenerālprokuratūras lēmumu ierosināt kriminālprocesu par vakcīnu iepirkumu. Šajā lietā ir nepieciešama ātra izmeklēšana un vainīgo sodīšana, lai nākotnē šāda situācija vairs nekad neatkārtotos. Analizējot saslimstības tendences citās Eiropas savienības valstīs, nākas secināt, ka bezatbildīgā un nolaidīgā vakcīnu iepirkuma procesa dēļ Latvijā miruši no 300-400 cilvēki. Milzīgi zaudējumi radīti arī mūsu valsts ekonomikai.  

Ar iesniegumu par kriminālprocesa uzsākšanu Ģenerālprokuratūrā vērsās Jauno konservatīvo Saeimas frakcijas vadītājs Juris Jurašs, kurš iesniegumā bija norādījis, ka vakcīnu pret COVID-19 iepirkumā, līdz 2020. gada 19. novembrim, Latvija varēja pieteikties līdz 860 000 “Pfizer” vakcīnu devām, bet faktiski tika pieņemts lēmums par 97 500 vakcīnu devu iepirkšanu. Nākamajā kārtā, kad tika piedāvātas 430 000 šī ražotāja vakcīnu devas, taču Latvija pieteicās tikai uz 100 000 devām.

Līdz ar to, Latvijai sākotnēji bija pieejami tikai 97 000 “Pfizer” un “BioNTech” ražotās vakcīnas devu, jo atbildīgā amatpersona bija atteikusies no lielāka pieejamā vakcīnas devu skaita, kaut šādu jautājumu Ministru kabinets nebija skatījis. Ja ņem vērā, ka Eiropas Savienība sākumā bija vienojusies par 300 miljoniem “BioNTech”/”Pfizer” vakcīnas devu, Latvijai pēc iedzīvotāju skaita 97 000 devu bija neproporcionāli mazs skaits, līdz ar to Latvijas iedzīvotāji uz šo brīdi nav nodrošināti ar savlaicīgu vakcināciju pret COVID-19, kā tas ir ieviests citās valstīs. Laikā, kad ik dienu veselības aprūpes sistēma cīnās par cilvēku dzīvībām, šāda valsts amatpersonu rīcība nebija attaisnojama.

Atbilstoši bijušās veselības ministres I.Viņķeles paustajiem apgalvojumiem 2020.gada 31.decembrī lēmums par attiecīgo vakcīnu iegādi esot ticis balstīts uz speciālistu viedokli. Cita informācija norāda, ka Imunizācijas valsts padome, vērtējot vakcīnu iespējamos pasūtījumus, uz tās sēdēm nav aicinājusi citu kompāniju, izņemot viena ražotāja pārstāvjus.

Tieši vakcīnu iepirkuma kļūda Latviju ierindo priekšpēdējā vietā starp ES valstīm veikto vakcināciju skaita ziņā. Tādējādi ir apdraudēta vakcinācijas sekmīga īstenošana un ir kavēta pūļa imunitātes sasniegšana. Ir grauta Latvijas iedzīvotāju uzticība vakcinācijas projektam, kas atstāj un atstās sekas arī uz ekonomikas atveseļošanos un ātrāku atgriešanos normālā dzīves režīmā. Tāpat šī kļūda ir grāvusi Latvijas valsts starptautisko prestižu.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit