Saeima būtiski ceļ ģimenes valsts pabalsta apmēru

0
3776
www.lm.gov.lv

Saeima ceturtdien, 6.maijā, otrajā – galīgajā – lasījumā pieņēma par steidzamiem atzītos grozījumus Valsts sociālo pabalstu likumā, ar kuriem mainīts ģimenes valsts pabalsta apmērs un tā piešķiršanas nosacījumi. 

Lai sakārtotu atbalsta sistēmu un vienlaikus noteiktu lielāku finansiālo atbalstu ģimenēm ar bērniem, grozījumi paredz, ka no nākamā gada pabalsta apmērs būs atkarīgs no audzināmo bērnu skaita.

Ar grozījumiem noteikts, ka no 2022.gada 1.janvāra ģimenes par vienu bērnu līdz 20 gadu vecumam saņems 25 eiro mēnesī, par diviem bērniem līdz 20 gadu vecumam – 100 eiro (50 eiro mēnesī par katru bērnu), bet par trīs bērniem līdz 20 gadu vecumam – 225 eiro mēnesī (75 eiro par katru bērnu). Par četriem un vairāk bērniem ģimenes saņems 100 eiro par katru bērnu.

Līdz šim pabalsta apmērs mēnesī tika noteikts atkarībā no bērnu skaita ģimenē un dzimušā bērna kārtas numura, savukārt piemaksas apmērs ir atkarīgs no tā, par cik bērniem vecumā līdz 20 gadiem konkrētam saņēmējam ir piešķirts pabalsts. Ģimenes valsts pabalsts par pirmo bērnu ģimenē bija 11,38 eiro, par otro bērnu – 22,76 eiro, par trešo bērnu – 34,14 eiro, bet par ceturto un katru nākamo bērnu – 50,07 eiro mēnesī.

Ģimenes valsts pabalstu piešķir par katru ģimenē audzināmo bērnu no viņa viena gada vecuma sasniegšanas dienas līdz 15 gadu vecumam. Ja bērns pēc 15 gadu vecuma sasniegšanas turpina mācīties vispārējās vai profesionālās izglītības iestādē, pabalstu turpina izmaksāt līdz 20 gadu vecuma sasniegšanai, ja viņš nav stājies laulībā, skaidrots likumprojekta anotācijā.

13.Saeimas deputāte Anita Muižniece sniedz atbildes uz visbiežāk uzdotajiem jautājumiem 👇

JAUTĀJUMS: “Kāpēc nevar maksāt par visiem bērniem vienādu pabalstu. Atšķirīgs pabalsta apmērs ir diskriminējošs un nevienlīdzīgs!
ATBILDE: Tieši progresijas piemērošana ģimenes valsts pabalsta apmēram par katru nākamo bērnu ģimenē ir taisnīga un nediskriminējoša attiecībā pret ģimenes kopējo finansiālo situāciju. Līdz ar katra bērna ienākšanu ģimenē mājsaimniecības kopējie ienākumi nemainās, taču būtiski sarūk naudas apjoms uz katru ģimenes locekli.
Piemēram, ja ģimenē vīrietis un sieviete katrs saņem algu “uz rokas” EUR 1000 apmērā, ģimenes kopējie ienākumi ir EUR 2000. Ja bērnu nav, katram ģimenes loceklim paliek 1000 euro; ja 1 bērns – tie ir 666,67 euro; ja divi bērni – vairs tikai 500 euro katram, taču, ja tie ir 3 bērni – uz katru ģimenes locekli paliek 400 euro.
Tāpat svarīgi atcerēties, ka jau sākot ar pirmo bērnu ģimenē, viena no vecākiem atalgojuma aprēķinam tiek piemērots neapliekamais minimums par apgādājamo, kas viena bērna ģimenes budžetā atstāj aptuveni EUR 50 vairāk “uz rokas”.
Diemžēl, ņemot vērā algu līmeni valstī, ne visi strādājošie šo atvieglojumu var izmantot pilnā apmērā pie lielāka bērnu skaita. Arī šis ir papildus arguments tam, kāpēc pie lielāka bērnu skaita ģimenē, ir lielāks pabalsta apmērs.
Līdz ar to arvien pieaugošs apjoms par katru nākamo bērnu, kas ir ģimenes aprūpē, ir atbalstāms, taisnīgs un vērsts uz ģimeņu finansiālās situācijas līdzsvarošanu.
JAUTĀJUMS: “Man ir 4 bērni. 3 no tiem jau ir pilngadīgi, ceturtais vēl nepilngadīgs. Par ceturto bērnu šobrīd saņemu EUR 50. Pēc jaunajiem nosacījumiem tie būs tikai 25 euro. Tas nav godīgi!
ATBILDE: Taisnība, ka šādos gadījumos Ģimenes valsts pabalsta reformas ietvaros 7% ģimeņu šādos gadījumos būs 9-25 euro samazinājums, saņemot pabalstu.
Kas svarīgi – neatņemama šīs reformas komponente būs sociālā stipendija “Studētgods”, kas paredzēs aptuveni 100 – 160 euro lielas ikmēneša esošo vai agrāko daudzbērnu ģimeņu jauniešiem līdz 25 gadu vecumam.
Rēķinot kopējo ieguvumu un milzīgo atspaidu daudzbērnu ģimeņu vecākiem brīdī, kad jauniešiem pēc vidējās izglītības iegūšanas jāsāk studēt, atteikšanās no šobrīd pastāvošās kārtības, kad tiek saņemta simboliska piemaksa par bērna piedzimšanas kārtas skaitli, ir attaisnojama un ar uzviju tiks atlīdzināta brīdī, kad jaunietis uzsāks studijas.
*P.S. – sociālās stipendijas piešķiršanu gan vēl jāsagaida atsevišķs Ministru kabineta lēmums.
JAUTĀJUMS: “Ģimeņu modeļi ir dažādi. Ir bērni no iepriekšējām attiecībām. Par to neviens nedomā un pabalsti tādām ģimenēm sanāk mazāki. Kāpēc tāda netaisnība?
Patiesi, līdzšinējā pieeja neņēma vērā faktisko bērnu skaitu ģimenē, kas dzīvo vienā mājsaimniecībā.
Ģimenes valsts pabalsta reformas ietvaros, tiks pārskatīta arī šī netaisnība. Lai uzskatāmi parādītu atšķirības, varam apskatīt divu ģimeņu situācijas šobrīd un, sākot ar nākamo gadu pēc Ģimenes valsts pabalsta reformas ieviešana:
Modelis Nr.1
Vientuļā māmiņa ar 1 bērnu ik mēnesi saņem 11,40 eur pabalstu. Tāpat arī vientuļais tētis ar 1 bērnu saņem 11,40 eur. Šodien, ja abi cilvēki izveido kopīgu ģimeni (t.i., stājas laulībā) kopā saņem ģimenes valsts pabalstu 22,80 eur apmērā (katram tie paši 11,40 eur un piemaksu nav). Sākot ar 2022.gada 1.janvāri, ģimenes valsts pabalsts šajā ģimenē būs EUR 100.
Modelis Nr.2 –
Vientuļā māmiņa ar 2 bērniem ik mēnesi saņem 44,20 eur pabalstu. Vientuļais tētis ar 1 bērnu saņem 11,40 eur. Šodien, ja abi cilvēki izveido kopīgu ģimeni (t.i., stājas laulībā) kopā saņem ģimenes valsts pabalstu 55,60 eur apmērā. Sākot ar 2022.gada 1.janvāri, ģimenes valsts pabalsts šajā ģimenē būs EUR 225, kā jebkurā citā ģimenē, kurā aug 3 nepilngadīgi bērni.
Tātad jaunā pieeja pēc reformas būs taisnīgāka, skaidri saprotama un atbalsts ģimenēm būtiski tiks palielināts.
P.S. – par šo vēl jāsagaida precizējošs normatīvais regulējums, kā tiks īstenots.
JAUTĀJUMS: “Lietuvā un Igaunijā pabalsts par vienu bērnu ir 60 eiro. Kāpēc Latvijā tas ir tikai 25 eiro?
ATBILDE: Te būtiski atcerēties, ka Latvijā atšķirībā no Lietuvas un Igaunijas pastāv atvieglojums par apgādājamo no IIN 250 eiro apmērā, kas faktiski nozīmē papildus 50 eiro strādājošā vecāka maciņā.
Tātad patiesībā Latvijā ģimene, kurā aug viens bērns no nākamā gada janvāra saņems 75 eiro (25 eiro ĢVP un 50 eiro no neapliekamās daļas),kamēr Igaunijā un Lietuvā tie ir tikai 60 eiro.
Par stiprām ģimenēm Latvijā!

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit