Latvija pirmā no Baltijas valstīm ir izveidojusi 100Gb/s saikni ar Eiropas akadēmisko tīklu GEANT

0
1158
www.sam.gov.lv

Šogad aprit 20 gadi kopš Eiropas projekta GÉANT dzimšanas, kas ir uzskatāms par fundamentālu elementu Eiropas akadēmiskajā, zinātnes un izglītības e-infrastrukturā. GÉANT apvieno Eiropas nacionālos izglītības un pētniecības tīklus (NREN), nodrošinot tiešu komunikāciju starp miljoniem akadēmisko lietotāju. Akadēmiskā tīkla  pirmsākumos, 20 gadus atpakaļ, Latvijas pieslēgums GÉANT tīklam spēja nodrošināt 34Mb/s datu apmaiņu. Laika gaitā tas tika attīstīts, un 2021. gada martā Latvijas pieslēguma kapacitāte Eiropas akadēmiskajam tīklam GÉANT tika palielināta no 10Gb/s uz 100Gb/s.

Latvija pirmā no Baltijas valstīm ir izveidojusi 100Gb/s saikni ar GEANT. Igaunija un Lietuva vēl lieto 40Gb/s, un tos ir plānots palielināt līdz 100Gb/s gada laikā.

Šie uzlabojumi dod iespēju Latvijas akadēmiskajiem lietotājiem iegūt tiešus, lielas kapacitātes pieslēgumus uz citiem akadēmiskiem lietotājiem Eiropā, kas ļauj realizēt kopējus  projektus dažādās zinātnes nozarēs, piemēram radio astronomijas, biomedicīnas, gēnu inženierijas un citos.

Modernizācija veikta plašākas sadarbības ietvaros starp Latvijas Universitātes Matemātikas un Informātikas Institūtu, Latvijas Republikas Izglītības un Zinātnes ministriju un SIA Mikrotīkls, kurā ietilpst arī Gēnu Datu Tīkla (GDN) izveide Rīgā. SIA Mikrotīkls nodrošināja Latvijas Akadēmisko tīklu ar  nepieciešamajām iekārtām modernizācijas veikšanai. Šis tehnoloģiskais atbalsts palīdzēja GÉANT pieslēguma palielināšanas procesu veikt ātri un veiksmīgi, kā arī parāda SIA Mikrotīkls aparatūras atbilstību mūsdienīgu augstas veiktspējas datortīklu standartiem.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit