Bordāns ierosina disciplinārlietu par notāres rīcību, kuras rezultātā sirmgalve zaudējusi dzīvokli un naudu

0
5488
Tieslietu ministrs Jānis Bordāns Foto: Valsts kanceleja

Rīga, 9.marts, LETA. Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) ir ierosinājis disciplinārlietu pret zvērinātu notāri, kura iesaistīta iespējamās nelikumīgās darbībās tiesu izpildītāja Rolanda Veinberga lietā, kura darbības rezultātā 89 gadus veca vientuļa sirmgalve zaudējusi dzīvokli un naudu, uzzināja aģentūra LETA.

Pirms galīgā lēmuma par disciplinārsoda piemērošanu atbilstoši likumā noteiktajai kārtībai Bordāns ir pieprasījis atzinumu no disciplinārlietu komisijas.

Tieslietu ministrijas (TM) pārbaudē tika izvērtēti apstākļi, kādos saskaņā ar Vekseļu likumu tika izdarīts uzaicinājums personai izpildīt saistības pēc vekseļa un veikts vekseļa protests. Pārbaudē tika noskaidrots, ka notāre nav uzaicinājusi vekseļa devēju nokārtot saistības kādā no likumā noteiktajiem veidiem. Līdz ar to notāre nav izpildījusi priekšnoteikumu vekseļa protestēšanai.

Pārbaudes rezultātā tika secināts, ka šāda notāra rīcība neatbilst Notariāta likuma 5.pantā izvirzītajiem notāra darbības kritērijiem, proti, neuzaicinot Vekseļa devēju, notārs nav nodrošinājis personas civilās tiesības un likumiskās intereses. Šāda zvērināta notāra rīcība var radīt priekšstatu par notariāta institūta darbību formālismu. Ar minēto rīcību notārs ir nodarījis kaitējumu notariāta institūta prestižam, kas ir vērtējams kā kaitējums valsts interesēm, uzsver TM.

TM informē, ka pēc sūdzības saņemšanas 2021.gada janvārī TM sāka pārbaudi, pieprasot tiesu izpildītājam un notārei sniegt informāciju par savu rīcību saistībā ar naudas līdzekļu piedziņu no privātpersonas. Veicot disciplināro uzraudzību, TM izvērtēja lietā iesaistīto amatpersonu rīcību un atbildību.

Tiesu izpildītājs ir atzīts par aizdomās turēto personu kriminālprocesā un Bordāns 20.janvārī atstādināja viņu no amata darbību veikšanas. Kā uzsvēra ministrs, tiesu izpildītāja atstādināšana no amata darbību veikšanas līdz brīdim, kad attiecībā uz viņu likumīgā spēkā stājas galīgais nolēmums šajā kriminālprocesā, ir atbilstīga un samērīga ar sabiedrības interesēm, nepieļaujot, ka zvērināta tiesu izpildītāja amata pienākumus turpina veikt amatpersona, par kuras darbību tiesiskumu radušās pamatotas šaubas sakarā ar tās aizdomās turētās personas vai apsūdzētās personas statusu kriminālprocesā.

Kriminālprocesā tiek izmeklēti noziedzīgi nodarījumi, par kuriem atbildība paredzēta Krimināllikuma 318. un 177.pantā – par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un krāpšanu lielā apmērā. Šādu darbību rezultātā vientuļa sirmgalve zaudēja gan savu dzīvokli, gan naudu – 28 000 eiro.

Vērtējot konkrētās situācijas apstākļus, TM ir sniegusi atbildi sūdzības iesniedzējam, informējot par sūdzības izvērtēšanu un aicinot vienlaikus nodrošināt aizskarto tiesību atjaunošanu – vērsties Ģenerālprokuratūrā ar lūgumu iesniegt protestu gan par tiesas lēmumu saistībā ar parāda bezstrīdus piespiedu izpildi, gan par tiesas lēmumu saistībā ar dzīvokļa pārdošanu izsolē.

Jau ziņots, ka plaši izskanējusi informācija par tiesu izpildītāja Veinberga iespējamām nelikumībām, kuru rezultātā 89 gadus veca vientuļa sirmgalve zaudējusi gan dzīvokli, gan naudu – 28 000 eiro.

Valsts policija sākusi kriminālprocesu. Veinbergs atzīts par aizdomās turēto personu kriminālprocesā, kurā tiek izmeklēti noziedzīgi nodarījumi par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un krāpšanu lielā apmērā. Tāpat aizdomās turētā statuss ir kādai Kristinai Lucenko.

Bordāns iepriekš Veinbergu no amata atstādinājis.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit