Valdība pirmo plašo ierobežojumu samazinājumu plāno izglītības jomā

0
1347
Izglītības un zinātnes ministre dr.philol. Ilga Šupinska Foto: LETA, Zane Bitere

Otrdien, 16. februārī, Ministru kabinetā tika apstiprināts vienreizējs atbalsta maksājums ģimenēm 500 eiro apmērā par katru bērnu. Diskusijās par turpmāko Covid-19 pandēmijas pārvaldību, nepieļaujot inficēto skaita pieaugumu, Ministru kabinets konceptuāli vienojās, ka reģionāla pieeja drošības pasākumu piemērošanā ir attīstāma vismaz izglītības jomā. Vienlaikus ir mainīta testēšanas pieeja un uzlabotas SPKC datu analīzes iespējas.

Lai lēmumu pieņemšanas procesu un diskusijas padarītu sabiedrībai un medijiem pieejamāku, sēde bija atklāta un tās video tiešraidei varēja sekot Ministru kabineta tīmekļvietnē. Arī turpmāk plānots nodrošināt atklātas Ministru kabineta sēdes, kurās izskata jautājumus, kas saistīti ar Covid-19 pandēmijas pārvaldību (cik tālu tas ir iespējams). Valdības sēžu atklātajai daļai par citiem jautājumiem audio tiešraidē varēja sekot jau kopš pagājušā gada marta.

Atbalstot Latvijas ģimenes ar bērniem, Ministru kabinets pieņēma lēmumu izmaksāt vienreizēju pabalstu ģimenei 500 eiro apmērā par katru bērnu. Šis atbalsts tiks izmaksāts neatkarīgi no bērnu skaita ģimenē, ienākumiem vai citiem rādītājiem. Aprēķināts, ka bērnu skaits, par kuriem tiks izmaksāts atbalsts, ir 364 097. Pabalsta izmaksai valdība piešķīra 182 milj. eiro. Vienlaikus, valdības lēmums vēl jāapstiprina Saeimai. Pabalstu plānots izmaksāt līdz šā gada 31. martam.Ņemot vērā, ka Latvijā atbilstoši Ministru kabinetā apstiprinātam vakcinācijas plānam vakcīnu saņem arvien plašāka sabiedrības daļa, valdība pieņēma lēmumu mainīt testēšanas pieeju. Samazinoties nepieciešamībai testēt vakcinētos iedzīvotājus, paredzēts arī turpmāk monitorēt saslimstības izplatību un vairāk koncentrēties uz nākamajām tautsaimniecībā nozīmīgām grupām, piemēram, pedagogiem, uzņēmumu darbiniekiem, kuri strādā tiešā kontaktā ar klientiem u.c., paplašinot testēšanu reģionos.

Ministru kabinets apstiprināja arī drošas sistēmas izveidi, lai no Valsts ieņēmumu dienesta informāciju par cilvēku nodarbošanos nodot Slimību profilakses un kontroles centram (SPKC). Tas palīdzēs SPKC vairāk izprast, kādās darba vietās Covid-19 saslimstība izplatās vairāk, tādējādi nodrošinot valdībai iespēju precīzāk pieņemt lēmumus par drošības pasākumiem.

Covid-19 izplatība Latvijā joprojām saglabājas augstā līmenī, radot būtisku slogu veselības aprūpes sistēmai, kurā joprojām ir ierobežota plānveida pakalpojumu sniegšana. Lai gan saslimstības pieaugums ir samazinājies, Latvija joprojām ir vienā no sliktākajām pozīcijām Eiropā. Ministru kabinets, vērtējot iespējas pārskatīt drošības pasākumus un ierobežojumus, vienojās, ka to mazināšana būtu pārāk riskanta pirms kumulatīvais saslimušo skaits divās nedēļās ir zem 200, atbilstoši “luksofora principam”. Pašlaik tas ir gandrīz trīs reizes lielāks – 577,1.

Līdz ar to Ministru kabinets konceptuāli vienojās, par reģionālu pieeju izglītības jomā. Detalizētu lēmumu plānots pieņemt 18. februāra sēdē, taču plānots, ka pašvaldības, kurās kumulatīvais divu nedēļu jaunu inficēšanās gadījumu skaits nepārsniedz 200, var lemt par izglītības atsākšanu klātienē 1. – 4. klašu skolēniem. Vienlaikus, skolām jānodrošina virkne epidemioloģiskās drošības prasību.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit