Konservatīvo frakcijas vadītāja Juraša runa Saeimā par deputāta Kaimiņa izdošanu vajāšanai

0
1805

Labdien kolēģi!

Parlamentārā imunitāte nav katra deputāta personiskā privilēģija! Tā nodrošina to, ka Saeimas deputāts var brīvi pildīt savas pilnvaras, nevar tikt pakļauts patvaļīgai, politiskai vajāšanai un pasargā viņu pret nepamatotām un politiski motivētām apsūdzībām. Tā nodrošina arī visa Parlamenta neatkarību. Demokrātiskā un tiesiskā valstī, kurā pastāv neatkarīga tiesu vara un efektīva tiesību aizsardzība, nevajadzētu būt bažām par kriminālvajāšanas izmantošanu, lai prettiesiski ietekmētu parlamenta darbību. Uzdodiet godīgi sev jautājumu – Vai pie mums uz doto brīdi tiešām tā ir!???

2018.gadā deputāts Kaimiņš, kurš, no Jēkaba Straumes vadītā KNAB puses, demonstratīvi tika aizturēts Saeimā, sākotnēji tika turēts aizdomās pēc viena panta, bet šobrīd izrādās, tas nav bijis īstais. Toreiz kriminālprocess pret Kaimiņu tika pretlikumīgi uzsākts tikai viena iemesla dēļ – lai izpildītu kāda ietekmīga oligarha vēlmi ietekmēt Saeimas vēlēšanu rezultātus un Saeimas darbu un viņam tik ļoti nīstais A.Kaimiņš tiktu noņemts no politiskās skatuves, zaudējot tiesības piedalīties parlamenta un komisiju sēdēs.

Zinot pie kādiem apstākļiem KNAB vadība uzstājīgi mēģināja panākt nepamatotā kriminālprocesa uzsākšanu pret A.Kaimiņu, zinot to, ka vairāki izmeklētāji atteicās to darīt, ņemot vērā to, ka, iepazīstoties ar materiāliem, nepārprotami bija skaidrs, ka tajos nebija informācijas par notikušu noziedzīgu nodarījumu, ko skaidri apliecina KNAB izmeklētāja lēmums pēc 1,5 gada, kad tika pārkvalificēts kriminālprocess uz citu krimināllikuma pantu, bet kā mēs zinām, tad arī tā nebija pēdējā kriminālprocesa pārkvalifikācija!

Taču tā laika politiskās lietas safabricētāji neparedzēja, ka Satversmes tiesa 2019. gada nogalē mainīs deputātu darbības ierobežojumus un ļaus deputātiem pildīt savu darbu arī pēc izdošanas kriminālvajāšanai.

Jau vairāku valstu konstitucionālās tiesas atzinušas, ka deputāta neaizskaramība ir formālas dabas prerogatīva, kura sargā priekšstāvju personīgo brīvību pret aizturēšanu un tiesas procesiem, kas var novest pie brīvības ierobežošanas. Šādi tiek novērsta iespēja, ka politisku manipulāciju rezultātā parlamentārietis nespētu apmeklēt parlamenta sanāksmes, kā rezultātā nelikumīgi izmainītos parlamenta sastāvs un darbība.

Tagad zinot, kāda ir deputāta imunitātes un Saeimas lemšanas par deputāta izdošanu kriminālvajāšanai jēga, padomājam, kādā procesā mēs tagad visi piedalāmies, kas ir tas kas mums ir jāvērtē. Mums ar savu balsojumu nav jādod juridisks novērtējums lietā esošajiem pierādījumiem, bet gan jāizvērtē vai pats process par sevi nav politiski motivēts, ar mērķi ietekmēt konkrētā deputāta un Saeimas darbu kopumā!

Ja likums nosaka, ka deputāts nevar tikt pakļauts patvaļīgai, politiskai vajāšanai, mēs, šobrīd piedaloties šajā procesā, atbalstām politiski motivētas apsūdzības, kas nāk no KNAB un konkrēta prokurora puses.

Vēlos atgādināt, ka prokurors Urbāns, kura rokām viss šis process tiek virzīts uz priekšu, labi apzinās savas rīcības sekas un jau kuro reizi nāk uz Saeimu ar, manuprāt, safabricētu kriminālprocesu. Uzskatu, ka prokurors Urbāns ir kļuvis jau par vairāku politiski motivētu kriminālprocesu virzītāju un visu šo uzsākto kriminālprocesu mērķis it bijis ietekmēt Saeimas un konkrētu deputātu darbu, kas tiesiskā un demokrātiskā valstī nav pieļaujams! Labā ziņa ir tā, ka situācija Latvijā tiesiskuma jomā uzlabojās, un kā galvenais faktors tam ir ģenerālprokurora nomaiņa!

Šobrīd ne KNAB, ne prokuroram Urbānam nav citu variantu, kā nogrūst šo sakompilēto kriminālprocesu pret Kaimiņu tiesai, argumentējot savu rīcību ar to, ka – lai tiesa lemj – tas viss –  it kā tiesiskuma vārdā!!! Knābs un prokurors apzinās, ka šobrīd izbeigt savulaik nepamatoti uzsākto kriminālprocesu nemaz nevar atļauties, jo tādā gadījumā var nākties atbildēt par savām nepamatotām un prettiesiskām darbībām 2018.gada jūnijā, pretlikumīgi ierosinot kriminālprocesu, maldinot Saeimas deputātus, pieprasot atļauju A.Kaimiņa un viņa radinieku, to dzīvesvietu kratīšanai, nepamatoti aizturot un ievietojot deputātu izolatorā!

Kurš no mums vēlētos kaut ko tādu piedzīvot, kuram no mums pietrūkst tieši šādas dzīves pieredzes!!!

Kāpēc lai šobrīd  – deputātiem, kuri jau vienreiz ir piemanīti no prokurora Urbāna puses, savulaik neiedziļinoties kriminālprocesa būtībā, nevērtējot vai tas nav politiski motivēts, būtu arī šoreiz jāuzticas – kas mums liek domāt, ka šoreiz gan viss ir tiesiski un pamatoti!

Prokuratūrai, papildus izmeklēšanas un uzraudzības funkcijai, likumā ir noteikts aizsargāt personu un valsts tiesības un likumīgās intereses.

Vai kāds no Jums gribētu, lai viņu apsūdz tāds prokurors, kurš savā darbībā nav neatkarīgs un ir politiski angažēts, nepakļaujas likumam un jūtas neaizskarams savā patvaļā?!

Ar patvaļu parasti tiek saprasta cilvēka rīcība, kas ir pretēja normu vai likuma jēgas prasībām. Tieši tāds ir pret Kaimiņu safabricētais kriminālprocess, tapis iztapīgu KNAB darboņu un prokurora Urbāna rokām. Viņi to dara tāpēc, ka var tā darīt, tāpēc, ka piemīt vara un nebaidās no soda. Cēlonis visbiežāk ir bezatbildība, reizēm aprobežotība un nekāda personiskā atbildība.

Demokrātiskā valstī persona nedrīkst būt padarāma par valsts patvaļīgas izrīcības objektu. Patvaļas aizlieguma princips aizliedz tādu valsts rīcību, kurai nav attaisnojuma, kas izpaužas kā acīmredzams likuma pārkāpums, vai arī, tiesību piemērotājs rīkojas ārpus savas kompetences ietvariem.

Prokuratūrai ir centrālā loma tiesiskuma nodrošināšanā, bezatbildības un nesodāmības sajūtas mazināšanā. Tā 2021. gada revīzijā par prokuratūra raksta Valsts kontrole. Taču mūsu valstī līdz tādai prokuratūrai vēl pietiekami tāls ceļš ejams.

DEPUTĀTI! ŠIS NAV BALSOJUMS PAR deputāta izdošanu!!! NĒ!!!

Šis ir balsojums par to, kāda ir mūsu valsts un kādi esam mēs!

Mūsu lielā kaimiņvalsts ir spilgts pierādījums tam, kā darbojas varas patvaļa. Šodien mēs debatējām par Krievijas varas visatļautību attiecībā pret Alekseju Navaļniju, viņa domubiedriem un atbalstītājiem, asi nosodījām to, bet notiekošais pie mums mājās, atsevišķos gadījumos, ne ar ko neatšķiras no antidemokrātiskiem un prettiesiskiem procesiem kaimiņvalstī!

Aicinu katru aizdomāties, pirms balsojam par deputāta A.Kaimiņa izdošanu kriminālvajāšanai!

Balsojums nav tehnisks un bezpersonisks! Tas ir balsojums, kas ietekmē konkrēto cilvēku, viņa ģimeni un turpmāko nākotni!

Tieši tiesiskuma vārdā, aicinu kolēģus balsot Pret politiski motivēto deputāta A.Kaimiņa izdošanu kriminālvajāšanai pieprasījumu!

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit