Saeima atbalsta tieslietu ministra virzītos grozījumus, lai sekmētu parādu atgūšanu no uzturlīdzekļu nemaksātājiem

0
4239
www.pexels.com

Saeima šodien pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus Uzturlīdzekļu garantiju fonda likumā, lai sekmētu parādu atgūšanu no uzturlīdzekļu nemaksātājiem un motivētu vecākus pildīt ar likumu noteikto pienākumu – nodrošināt bērnu ar uzturlīdzekļiem. Turpmāk personas, kuras nepilda savas saistības pret bērnu, tiks ievietotas to personu lokā, kuras nevarēs spēlēt azartspēles un naudas atgūšanai tiks piesaistītas parādu piedziņas firmas.

Saeimas Jauno konservatīvo frakcijas vadītājs Juris Jurašs: “Mūsu prioritāte šajā situācijā ir bērna intereses. Vecākiem ir jāpilda savi pienākumi, jo šobrīd to dara valsts no nodokļu maksātāju naudas. Tieslietu ministrija iestrādājusi dažādus stimulējošos mehānismus, no kuriem viens ir azartspēļu spēlēšanas aizliegums.”

Paredzēts, ka azartspēļu organizētājam būs pienākums azartspēļu organizēšanas vietā identificēt konkrēto personu un pārliecināties, vai persona nav uzturlīdzekļu parādnieks, līdzīgi kā tas šobrīd noteikts attiecībā uz atkarīgajām personām, kuras iekļautas pašatteikušos personu reģistrā. Savukārt interaktīvo azartspēļu vai interaktīvo izložu organizētājam, izmantojot Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijas uzturētu autorizētu datu attēlošanas risinājumu, būs pienākums nodrošināt, lai parādniekam nav iespējams piedalīties interaktīvajās azartspēlēs vai interaktīvajās izlozēs, norādīts likumprojekta anotācijā.

Tāpat ar grozījumiem iecerēts ieviest terminētu pilotprojektu, paredzot parādu atgūšanai piesaistīt parādu piedzinējus. Tādā veidā tiek meklēti papildu risinājumi, kā piedzīt maksājumus no parādniekiem gadījumos, ja tiem nav mantas un oficiālo ienākumu. Plānots, ka minētais regulējums tiks attiecināts tikai uz administratīvā procesa ietvaros pieņemtiem Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas lēmumiem par uzturlīdzekļu izmaksu, kas tiks pieņemti laika periodā no 2021.gada 1.aprīļa līdz 2022.gada 31.martam, norādīts likumprojekta anotācijā.

Tieslietu ministrija norāda, ka saskaņā ar Uzturlīdzekļu garantiju fonda datiem šobrīd vairāk par 41 tūkstoti vecāku nepilda Civillikuma 179. pantā noteikto pienākumu uzturēt savus bērnus. Viņu vietā uzturlīdzekļi bērniem tiek izmaksāti no valsts budžeta, kas vidēji katru mēnesi sastāda 4,5 miljonus euro, nodrošinot ar uzturlīdzekļiem aptuveni 40 tūkstošus bērnu. Parādnieku kopējais parāda apmērs pret valsti šobrīd pārsniedz 345 miljonus euro.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit