Feldmans: JV un AP nodokļu reformas piedāvājums ir katastrofāls

0
3009
Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas priekšsēdētājs, deputāts Krišjānis Feldmans 2019.gada 6.jūnijs. Darbs Saeimas sēdē. Foto: Ieva Ābele, Saeima

Rīga, 12.aug., LETA. Partiju apvienību “Jaunā vienotība” (JV) un “Attīstībai/Par!” (AP) piedāvājums nodokļu reformai ir katastrofāls, uzskata Jaunās konservatīvās partijas (JKP) valdes loceklis, Saeimas deputāts Krišjānis Feldmans.

Vērtējot Finanšu ministrijas (FM) piedāvājumu, Feldmans aģentūrai LETA pauda viedokli, ka nodokļu reforma būtu jāveic viena un kompleksa. Viņaprāt, nav pieļaujams, ka “tiek celti vismaz pieci dažādi nodokļi”. Politiķis arī norādīja, ka neesot skaidrs, kāpēc jāceļ FM izvēlētie nodokļi.

“JV un AP piedāvājums ir tik katastrofāls, ka faktiski nav nozīmes kādam vienam parametram. Ir nepieciešams runāt par kompleksu reformu, kas būtu arī laicīgi izziņota. Nekustamā īpašuma nodoklis (NĪN) tajā vispār netiek apskatīts,” FM piedāvājumu kritizēja deputāts.

Lēmumu par to, vai FM piedāvājumu valdības sēdē JKP ministri atbalstīs, partija vēl nav pieņēmusi – par piedāvājumu un to, kā JKP ieskatā būtu jāizskatās reformai, partijā tiekot nemitīgi diskutēt.

“Piedāvājums, kas uzlikts galdā, nav pieņemams, jo tas parāda, ka ir mēģinājums krīzes laikā noraut rokas bremzi – līdzīgi kā bija pirms 10 gadiem ar nodokļu celšanu un izdevumu samazināšanu, tādējādi bremzējot citu ekonomikas pretciklisko pasākumu izdošanos,” teica Feldmans, uzsverot, ka JKP nav nodokļu palielinātāji.

JKP uzstāj uz NĪN jautājuma ietveršanu reformas plānā, kā arī iestājas par ģimenes valsts pabalstu, kas budžetam papildus prasītu 50-80 miljonus eiro, skaidroja politiķis.

Kā ziņots, FM piedāvā ieviest nodokļu izmaiņas trijos posmos, sākotnēji iezīmējot veselības apdrošināšanas obligāto maksājumu piecu procentpunktu apmērā, nepalielinot kopējo darbaspēka nodokļu slogu, bet pārdalot valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI), iedzīvotāju ienākuma nodokļa un solidaritātes nodokļa likmes, aģentūru LETA informēja FM.

Ministrija diskusijai valdībā iesniegusi informatīvo ziņojumu par nodokļu politikas attīstības virzieniem valsts sociālās un veselības apdrošināšanas ilgtspējas veicināšanai.

Lai risinātu identificētās problēmas saistībā ar sociālo un veselības nodrošinājuma nepietiekamību nodarbinātām personām, plānots ieviest nodokļu izmaiņas trijos posmos no nākamā gada.

Pirmajā nodokļu izmaiņu posmā, kas stāsies spēkā no 2021.gada, plānots iezīmēt veselības apdrošināšanas obligāto maksājumu piecu procentpunktu apmērā, nepalielinot kopējo darbaspēka nodokļu slogu, bet, pārdalot VSAOI, iedzīvotāju ienākuma nodokļa un solidaritātes nodokļa likmes.

Lai minēto nodokļu likmju pārdales rezultātā novērstu darbaspēka nodokļu sloga palielinājumu personām ar zemiem un vidējiem ieņēmumiem, paredzēts arī palielināt diferencēto neapliekamo minimumu no līdzšinējiem 300 eiro līdz 350 eiro mēnesī. Tāpat plānots ieviest minimālo VSAOI objektu vispārējā nodokļu režīmā un alternatīvajos nodokļu režīmos nodarbinātajiem, kuru ienākumi mēnesī nesasniedz minimālās algas apmēru, kā arī reorganizēt mikrouzņēmuma nodokļa režīmu.

Otrajā nodokļu izmaiņu posmā, kas stāsies spēkā no 2022.gada, plānots veikt izmaiņas, kas attiecas uz saimnieciskās darbības veicējiem – vispārējā režīmā, nosakot, ka par saimnieciskās darbības ienākumiem virs 20 004 eiro gadā (1667 eiro mēnesī) veiks VSAOI no visa saimnieciskās darbības ienākuma.

Savukārt trešajā nodokļu izmaiņu posmā, kas stāsies spēkā no 2023.gada, plānots noteikt, ka visos saimnieciskās darbības ienākumu līmeņos VSAOI maksā pilnā apmērā no faktiskajiem ienākumiem, bet ne mazāk kā minimālo VSAOI.

Visos posmos paredzēta pakāpeniska akcīzes nodokļa likmju paaugstināšana tabakas produktiem. Sekojot vides mērķiem, paredzētas izmaiņas arī transportlīdzekļu nodokļos un nodevās.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit